soheal

پديده‏اى به نام Orkut يا اجتماع‏هاى مجازى

سلام


 

امروزه اگر چه اينترنت پيوندهاى حقيقى و مجازى بسيارى در جوامع مختلف بين افراد به‏ وجود آورده، امّا غالب اين اثر گذارى‏ها، محصول ضمنى خدمات اينترنتى و مخصوصاً خدمات «وب» به شمار مى‏آيند.
در زمينه اجتماعات مجازى - Social-Nrtworking  - به صورت ويژه فعاليت چشم‏گيرى انجام نپذيرفت و وب سايت‏هايى هم كه در اين شاخه به حساب مى‏آيند، با گم‏كردن سير واقعى به بايسته‏هاى لازم در زمينه فرهنگ سازى نرسيده‏اند. از جمله اين وب سايت‏ها، مى‏توان به پايگاه‏هاى دوست‏يابى اشاره كرد كه محصول آنها به صورتى بسيار ضعيف در شمول تمام طبقات اجتماعى فقط زمينه‏اى براى ارتباطات احساسى را فراهم مى‏آورد كه اين امر در فرهنگ اجتماعى، بخشى كوچك - اگر چه مهمى - مى‏باشد.
اكنون ضعف در طراحى سايت‏هاى اجتماعى آن قدر نمودار است كه شايد درصد اندكى از اعضاى اين پايگاه‏ها نسبت به موفقيت آنها خوش‏بين باشند و كار به جايى رسيده كه كاربران، اغلب براى تفنن، آن هم تفننى كاذب و مجازى، اگر وقتى بود، سرى هم به اين اجتماعات مى‏زنند.
دير زمانى نيست كه بحث فرهنگ واحد جهانى بين اهل نظر مطرح شده، هر يك نظريه مستدل ويژه‏اى در اين راستا ارائه داده‏اند. گروهى فرهنگ واحد جهانى را شدنى مى‏دانند و ستون فقرات آن را اينترنت ارزيابى مى‏كنند و گروهى ديگر آن را امرى محال و دست نيافتنى اعلام كرده‏اند و به هر حال، و نتيجه را آينده روشن خواهد نمود.
آن چه موجب شد تا بحث‏هاى اجتماعات مجازى داغ‏تر شود، توجه كاربران اينترنت در ايران، به ويژه قشر دانشجو و تحصيل كردگان، به سايتى به نام Orkut  مى‏باشد.
اين پايگاه كه محصول شركت قدرت‏مند گوگل مى‏باشد، با توجه به تسلط شركت گوگل بر شاه راه‏هاى جست و جو در اينترنت و نيز ارائه طرح‏هاى پر سروصدايى چون پروژه جى‏ميل(Gmail) اهميت ويژه‏اى رابه خود اختصاص داده است.
اوركات بيوكاختن - Orkut Buyukkokten  - دانشجوى دكتراى علوم كامپيوتر در دانشگاه استانفورد و برنامه نويس شركت گوگل است. او كه در بخش طراحى رابط كاربر فعاليت دارد، اين سايت (Orkut) را در زمان هايى كه شركت گوگل به كارمندانش اجازه داده تا با استفاده از امكانات شركت، پروژه‏هاى شخصى خود را در راستاى اهداف گوگل انجام دهند، طراحى كرده است.
ورود به اين سايت فقط از طريق دعوت اعضاى آن امكان‏پذير است و به صورت عادى و آزادانه، هيچ فردى اجازه عضو شدن در اين سيرزمين مجازى را ندارد.
پس از دعوت از سوى يكى از اعضاى پايگاه، شما مى‏بايد براى عضويت سه نوع فرم كه حاوى سؤال‏هايى از سه نوع شخصيت شما مى‏باشد  - 1.شخصيت اجتماعى. 2.شخصيت صنفى وكارى. 3.شخصيت فردى. - پر نماييد. اگر چه در جواب ندادن به همه گزينه‏ها آزاديد، اما مى‏توانيد پاسخى را كه به هر گزينه مى‏دهيد به ميل خود و براى شخص خودتان بايگانى كنيد و يا اگر خواستيد اجازه دهيد يكى از دوستانتان كه مشخص مى‏كنيد، بتواند اطلاعات شما را ببيند و يا همه دوستان شما اين اجازه را داشته باشند و اگر مايل بوديد، همه اعضاى سايت ببينند.
شما مى‏توانيد يك عكس از خود و يا هر آن چه دوست داريد، در صفحه خودتان نصب كنيد؛ حال شما عضو اين سرزمين شده‏ايد و يك خانه يا دفتر كار مجازى ساخته‏ايد و بر اساس اهداف خود، به جمع‏آورى همكار يا دوست و يا افراد هم عقيده با خودتان اقدام مى‏كنيد و مى‏توانيد گروه دست كنيد و يا عضو گروه‏هاى ديگران شويد و نيز مى‏توانيد به دوستانتان در سه موضوع قابل اعتماد بودن، خوش اخلاق بودن و احساسى بودن، رأى مخفى و يا در صورت تمايل شما، رأى علنى بدهيد و اين سرزمينى با فرهنگ ويژه خود و فراتر از حقيقت است و مجاز را نيز در بر مى‏گيرد.
گذشته از تمام نكات مثبت يا منفى، اين نوع اجتماع‏هاى مجازى، براى عضويت در آنها مى‏بايست به نكات زير توجه كنيد:
1.اندكى دقت روشن مى‏سازد كه تمامى فعاليت هاى ما در اين پايگاه‏ها، اعم از نامه‏نگارى‏ها، ديد و بازديدها و... كاملاً مى‏تواند زير نظر متوليان آن پايگاه باشد و آنها مى‏توانند شخصيت‏هاى حقيقى و مجازى افراد و تمامى علاقه‏مندى‏هاى آنها را شناسايى كنند و از آنها بهره بردارى نمايند.
2.با توجه به رشد تكنيك‏هاى نفوذ و هك و نيز ضعف آشنايى كاربران با مباحث ايمنى و نيز ضعف نرم افزارهاى سيستم عامل، افراد نه تنها در اين پايگاه‏ها، بلكه از لحظه ارتباط با شبكه جهانى، ممكن است مورد حمله نفوذگران قرار گيرد و اطلاعات شخصى و...آنان سرقت شود كه اين امر، مسئله مهمى است و بايد هميشه به آن توجه داشت.
در هر حال، حضور آگاهانه و رعايت نكات ايمنى و فنى و مهم‏تر از آن، نكات ايمنى اجتماعى موجب مى‏شود كه نه تنها در استفاده از اينترنت و حضور در چنين اجتماعاتى آسيب نبينيم، بلكه از بهترين استفاده‏ها نيز بهره‏مند شويم. عجيب است افرادى كه حاضر نيستند نوع علاقه‏مندى‏هاى خود را براى دوستان صميمى خود مطرح كنند، در اين پايگاه‏هاى به راحتى مطالبى خصوصى‏تر از اين مباحث را در معرض ديد عموم قرار مى‏دهند و اين، نشان‏گر عدم آگاهى و دقت نظر آنان مى‏باشد. اگر چه در صورت آگاهى، انجام اين كار، بسيار لذت بخش خواهد بود.
دنياى شيشه‏اى، دنيايى عجيب، شكننده و شكستنى است و در تعامل با آن، بايد خيلى دقيق و ظريف عمل نمود.


 

- ; ۱۳۸۳/۸/۳٠
    comment's   

آرشیو آرشیو دیگر زائر دلگیرم از دلم دریا نمی میرد همه ی دوشنبه های من ریگی از روی زمین برداریم هیئت مکتب الشهدا آغازی برای يک پايان ميم بهار انسان کامل ییلاق ذهن ما رو تو دنیا آوردن دیونه رقم زدن پنهانک آوای آزاد ابر سیاه من از انتهای تاریکی آمده ام به شهر ری ادامه سی مرغ ياسين صدبرگ وحید ایا فردا روشن است؟ اسمان تو چه رنگ است امروز؟ بامعرفت