soheal

ایده داشتن یا نداشتن، مسئله این است.

به نام خدا
س ل ا م

 

١.       یک فیلم وجود دارد به نام "سرگذشت شگفت انگیز امیلی پولان (Le.Fabuleux.Destin.d'Amelie.Poulain)". یک فیلم فرانسوی- آلمانی، به زبان فرانسوی و محصول سال 2001. پیشنهاد می‌کنم این فیلم زیبا را ببینید. اما؛ دلیلم برای نوشتن این پست، معرفی یا پیشنهاد این فیلم برای دیدن نیست. بلکه معرفی موسیقی این فیلم است. البته نه معرفی برای شنیدن. بلکه معرفی برای شناختن. من خودم قبل از فیلم با موسیقی متن این فیلم آشنا شدم. شاید 4 یا 5 سال پیش.

٢.       کافی است تلویزیون خود را روی یک کانال دلخواه روشن کنید. کمی منتظر بمانید تا نوبت پیام‌های بازرگانی برسد. بی‌شک گزیده‌هایی از این موسیقی را خواهید شنید. این موضوع فقط به موسیقی برنمی‌گردد. متن و داستان بیشتر تیزرها و بنرهای تبلیغاتی این گونه اند. از این قبیل اتفاقات در تبلیغات بسیار می‌افتد. یعنی استفاده از دیگر آثار، برای ساخت اثر جدید. وقتی پول حرف اول و آخر را می‌زند و دغدغه‌ی دیگری وجود ندارد، این کار کاملا عقلانی و طبیعی است.

٣.       موسیقی متن سریال‌های اخیر مهران مدیری یا برگزیده آثار موسیقی کلاسیک ایرانی است یا برگزیده‌ی آثار موسیقی کلاسیک غربی. البته از این قبیل سریال‌ها کم نیست. موسیقی متن سریال "به کجا چنین شتابان" محصول یک گروه موسیقی کلاسیک ایرلندی- نروژی است. یا موسیقی متن مجموعه‌ی "هزار راه نرفته" که مربوط می شود به موسیقی متن فیلم "مرثیه‌ای برای یک رویا(Requiem for a dream)". ما به وفور آثار موسیقی غربی را  از صدا و سیمایمان می‌شنویم. که البته بعضی وقت‌ها این آثار مربوط به گروه‌های به اصطلاح منحرف هم می‌شود.

۴.       مسابقه‌هایی که از تلویزیون پخش می‌شوند در بهترین حالت تقلیدی بی نقص از مسابقه‌های تلویزیونی کانال‌ها یا برنامه‌های غربی است با سوال‌های احتمالا بومی شده.

۵.       اگر شبکه‌های خبری، مانند بی بی سی، فاکس نیوز و... لوگوها و تیزرها و استدیوها و سبک‌ها... یشان را قبل از ما طراحی کرده‌اند. پس حتما ما در این عرصه نیز مقلدان خوبی هستیم.

۶.       نظر یک طراح خودرو (ایرانی الاصل مقیم فرانسه) را در مورد طراحی خودروی سمند پرسیدند. در پاسخ گفت: "اگر من طراح این خودرو بودم شما اتومبیلی می‌دیدید که تا به حال ندیده بودید و برایتان کاملا جدید بود."

٧.       وارد خیاطی می‌شوید برای سفارش یک لباس. اگر مرد باشید آخرین ژورنال لباس مردانه اروپا را نشانتان می‌دهند. اگر زن باشید آخرین ژورنال لباس آمریکا را نشانتان می‌دهند. نگاهی به تی شرت‌های جوان ایرانی که در کوی و برزن می‌خرامد بی‌اندازید. بعد نگاهی به فروشگاه‌های سهل‌الوصول اینترنتی بی‌اندازید. اندازه آستین، تنوع رنگی، فونت و سایز نوشته‌ها و... تی‌شرت‌ها را با هم مقایسه کنید. این مقایسه را می‌توانید در مورد شلوار جین، کفش، کیف، کراوات، لباس زیر و ... انجام دهید. ماحصل تمام زحماتمان در زمینه پوشاک شده است: چادر ملی، مقنعه‌ی لبنانی و تی‌شرت‌هایی با اشعار فارسی که آن نیز وارداتی است.

٨.       برج میلاد قرار است نماد تهران و شاید هم ایران شود. برجی که سازندگان و مدعیانش هم اذعان داشته‌اند که نمونه‌ای از یک مدل مالزیایی است.

٩.       اگر خواستید نگاهی به دیوارهای مهد کودک‌ها بیاندازید. اگر دیوارها رنگ شده بود و بدون طرح هم نبود، چه چیزی جز کاراکترهای کارتون‌های فرانسوی، ژاپنی و آمریکایی می‌بینید؟

١٠.   نهایت تلاش و ایده پردازی یک وزارتخانه در راستای گسترش و توسعه خط و زبان فارسی نیم بها کردن هزینه اس‌ام‌اس‌های فارسی بود. که تا به حال عملی نشده است.

کوچک‌تر که بودم معلم انشای‌مان می‌گفت بعد از نوشتن انشا نتیجه‌گیری کنید. همین باعث شده بود که همه‌ی بچه‌ها نوشته‌هایشان را با جمله‌ی: "ما از این انشا نتیجه می‌گیریم..." تمام کنند. هیچ وقت هم هیچ معلمی به‌مان نگفت که این جمله تکراری است. بارها هم برای‌مان اتفاق افتاده است که نمره یک سوال امتحان را نگیریم؛ چون که مسئله را از روشی جز از روش معلم یا استاد حل کرده‌ایم.

حال؛ ما از این انشا نتیجه می‌گیریم که باید در زندگی ایده داشته باشیم. چون که ایده چیز بسیار خوبی است. ایده به ما کمک تا نه‌تنها پس‌رفت نکنیم. بلکه پیشرفت هم بکنیم.

- ; ۱۳۸٩/۱/۱۱
    comment's   

 

به نام خدا
س ل ا م

امروز من و او ...

- ; ۱۳۸٩/۱/٤
    comment's   

آرشیو آرشیو دیگر زائر دلگیرم از دلم دریا نمی میرد همه ی دوشنبه های من ریگی از روی زمین برداریم هیئت مکتب الشهدا آغازی برای يک پايان ميم بهار انسان کامل ییلاق ذهن ما رو تو دنیا آوردن دیونه رقم زدن پنهانک آوای آزاد ابر سیاه من از انتهای تاریکی آمده ام به شهر ری ادامه سی مرغ ياسين صدبرگ وحید ایا فردا روشن است؟ اسمان تو چه رنگ است امروز؟ بامعرفت